Kinodvor, Kolodvorska 13, 1000 Ljubljana
Torek, 6. januarja, ob 17.00 uri
Izbor iz letne produkcije 2007/08 Šole uporabnih umetnosti Famul Stuart
Predstavljamo izbor študentskih filmov in animacij študijskega leta 2007/08 na oddelku Digitalni mediji. Predstavljena dela segajo od vaj 1. letnika do diplomskega filma, od animacije o verigi prehranjevanja do zgodbe o starcu, ki igra violino ljudem na smrtni postelji ali najstniških ropov, ki se tragično končajo.
Program:
Prehranjevalna veriga, Miha Šubic (animirani film, 2' 30'', 2008)
Inkinme, Tina Tavčar (animirani film, 2´10˝, 2008)
Goslač, Matej Kolmanko (igrani fim, 8', 2007)
Strah, Maruša Melik (igrani film, 9'17'', 2008)
10 minut proti celemu življenu, Matic Grgič (igrani film, 25'43'', 2008)
Šah Mat, Miha Šubic (igrani film, 15'39'' , 2008)
zgoraj: iz filma Šah Mat, Miha Šubic
23.12.08
FAMUL V KINODVORU - Izbor iz letne produkcije 2007/08
17.12.08
Pravljično mesto
Ljubljanski Park Zvezda je tradicionalno prizorišče pravljičnih doživetij, ustvarjalnih delavnic in prihoda Dedka Mraza. Letos Šola uporabnih umetnosti sodeluje z Mini Teatrom - študentke Ambienta Tina Antič, Alja Drame, Ana Lihteneker, Mateja Lukežič in Mateja Žabjek, so pod mentorstvom Irene Pivka oblikovale scenografije in opremo prostora za oder ter šotore za otroške delavnice pravljičnega mesta. Za to so uporabile svoje, posebej za to priloznost ustvarjene, avtorske ilustracije.
zgoraj: ilustracija Mateje Lukežič
__________________________
Nimfe - skulpture za sodobni park
Nymph - Sculptures for contemporary garden
Damjan Komel vas vabi 'na kratek sprehod po čudovitem parku in ogled kiparske razstave v park Palazzo Athems v stari Gorici'.
Park mestne hiše, Gorica, Italija
Odprtje: 20. december 2008, ob 11.00
Razstava bo na ogled do 24. januarja 2009,
od ponedeljka do sobote med 8.00 in 17.00
Med Avtorji so tudi: Damjan Komel, Drago Vit Rozman in Gail Morris.
kuratorica: Emanuela Uccello
____________________________
Fotografija, ki je ni
Razstava o fotografiji, kurator: Vasja Nagy
Mestna galerija Piran
19. 12. 2008 - 18. 1. 2009
Otvoritev: Petek, 19. 12. 2008 ob 19. uri
Sodelujoči umetniki / Participating artists:
Aleksandra Vajd & Hynek Alt, Arven Šakti Kralj Szomi, Barbara Milavec, Romina Dušić, Boštjan Pucelj, Bojana Tomše, Marketa Kinterova, Marketa Othova, Tilen Žbona, Borut Peterlin, Tanja Lažetić, Kiki Omerzel, Dejan Habicht, Špela Kasal, Peter Koštrun, Saša Štucin, Manja Zore, son:DA, Lorena Matic, Artgroup RGB, Antonio Živkovič, Tanja Verlak, Jernej Humar, Andrej Tisma, Jenny Rova, Roy Lagrone, Peter Tillessen, Günther Selichar, Marco Citron, Vlasta Delimar, Ulay, Helen Sear, Hermes Payrhuber, Anita Witek, Bojan Radovič, Ewald Maurer, Tamara Horáková, Michele Spanghero, Emilie Delugeau, Ernst Logar, David Vatovec, Janez Pelko, Dragana Jurišić, Anita Pavlič, Mahony, Herwig Kempinger, Jasna Klančišar
Besedila za publikacijo prispevali / Texts in publication contributed by:
Sylvia Grace Borda, Andraž Beguš, Ruth Horak, Vasja Nagy
Po razstavah Intimno (2006), ki je obravnavala intimnost v sodobni fotografiji in Fotografije (2007), ki je izpostavila vprašanja o povezavi fotografskega medija s fizično resničnostjo, je Vasja Nagy letos v Obalnih galerijah Piran kot gostujoči kustos pripravil tretjo tematsko fotografsko razstavo.
Letošnji projekt poskuša prodreti še globje v fotografsko substanco. Namesto prikazovanja fotografij v galeriji, raziskuje po prostoru, ki je onkraj papirnatih, celuloidnih in svetlobnih objektov, vendar še vedno ostaja povezan s fotografijo in fotografskim mišljenjem.
47 umetnikov in trije teoretiki bodo s svojimi prispevki na postavitvi v Mestni galeriji v Piranu ter v publikaciji, ki bo izšla ob tej priložnosti pokazali, da fotografija najbolj je takrat, ko je ni.
16.12.08
Brez žebljev in podstavkov predstavlja
Pufinacija
Robertina Šebjanič
Instalacija in demostracija
Sreda, 17. december 2008, ob 19. uri
Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana
Roboti Pufiji bodo v času veselega decembra obiskali tudi Projektno sobo SCCA, kjer jim bo njihova avtorica, Robertina Šebjanič, s sodelavcem Luko Frelihom pomagala pri navezovanju prvega stika z obiskovalci.
Robertina in Luka bosta spregovorila o sodelovanju med umetnikom in programerjem/tehničnim svetovalcem. Sodelovanje, zlasti v primeru ustvarjanja tehnoloških instalacij, je velikokrat izziv za vse vpletene…
Pufiji ponazarjajo mikroorganizme, ki sobivajo v odprtem ekosistemu. Skupina objektov deluje kot občutljiva senzorska mreža. Med sabo komunicirajo v brezžičnem omrežju, z ljudmi pa prek dotika, zvoka, svetlobe in tresenja. Obiskovalec se tako vplete v umetno uprizorjeno "biosfero" preko aktivne, na senzorjih temelječe interakcije oz. Pufinacije.
Več: http://www.scca-ljubljana.si/news_08_64.htm
10.12.08
Povezani s signali / Connected by Signals
Robertina Šebjanič, Signal 02, 2008, segment iz videa / video segment
Robertina Šebjanič & Mari Lagerquist
Več medijska postavitev , kustos razstave: Vasja Nagy
Galerija Herman Pečarič, Piran
13. 12. 2008 – 10. 1. 2009
Otvoritev: 12. 12. 2008 ob 19. uri
S to razstavo avtorici predstavljata človekovo željo in potrebo po neprestanem lociranju samega sebe, po mapiranju sveta, v katerem se nahaja. Pri tem neprestano določa pomene stvarem, ki jih srečuje. Izmišljuje si zgodbe in jih namenja spominu, ki ga prikliče ob drugi priložnosti. Tako misel teče in svet se ne ustavi. Hkrati potekajo še drugi procesi, ki so izven človekove zavesti. Takrat se svet giblje samodejno in povzroča motnje ter zmedo na karti vesolja. Človeka spodbuja k dejavnosti, k interakciji. Spodbuja ga, da prestopi prag gole komunikacije in si zopet izmišljuje nove pomene in nove zgodbe.
V sodelovanju: Luka Frelih in Ulrich Hansen
9.12.08
Premiera 17 - skupinska razstava
Galerija sodobne umetnosti Celje: četrtek, 11. decembra ob 19.00
Nika Autor, Metod Blejec, Ana Čigon, Maja Hodošček, Simon Hudolin, Barbara Kanc, Meta Kastelic, Simon Macuh, Erik Mavrič, Katja Pal, Pila Rusjan, Matej Sitar, Lucija Smodiš in Lili Mihajlović, Robertina Šebjanič, Neja Tomšič, Uroš Weinberger in Skulpture začasnosti
Razstava Premiera 17 predstavlja načine delovanja sedemnajstih slovenskih umetnic, umetnikov in umetniških skupin, ki prihajajo na umetniško sceno, in njihovo najnovejšo produkcijo, ki je večinoma nastala v letu 2008.
Premiera 17 je nastala na podlagi razpisa, ki ga je v letošnjem letu pripravil Center sodobnih umetnosti Celje. Namenjen je bil vsem umetnikom, ki delujejo v Sloveniji in šele začenjajo svojo umetniško kariero, ter študentom vizualnih umetnosti, ki študirajo na umetniških šolah pri nas ali se šolajo v tujini. Eden izmed ciljev razpisa je bil pokazati, s kakšnimi vprašanji in vsebinami se ukvarjajo prihajajoči umetniki in kakšno je razmerje med novimi, svežimi prijemi in načini predstavljanja ter uveljavljenimi formulami.
7.12.08
Evropski dialog
Galerie TIME
1010 Dunaj, Wollzeile 1-3
Otvoritev 9. decembra ob 19.00 uri. Razstava bo na ogled do 20. decembra
Skupinska razstava na Dunaju, razstavlja tudi bivša študentka Famula Robertina Šebjanič. Sodelujejo umetniki iz Nemčije, Italije, Hrvaške, Avstrije, Madžarske in Slovenije.
4.12.08
Matjaž Stražar in Rone84
Diplomant oddelka KKR Rone84 in Matjaž Stražar vabita na otvoritev razstave ROG - Kljub Vsemu v petek, 5.12.08 ob 20.00 uri
2.12.08
Moje ime je …
ALEKSANDRA GRUDEN
umetniški dogodek – razstava in pogovor
v petek, 5. decembra 2008 ob 20. uri.
lokacija: Odprti atelje za sodobno keramiko, Koroška cesta 6, Maribor
Odprti atelje za sodobno keramiko napoveduje drugega v nizu treh umetniško razstavnih dogodkov v letu 2008. Predstavila se bo Aleksandra Gruden s projektom Moje ime je …
»Moje ime je ... se nanaša na iskanje identitete znotraj treh razsežnosti bivanja, skozi tri faze, preko katerih se odvije eno življenje; ime je nekaj, kar dobimo ob rojstvu in nas na nek način označuje skozi življenje; lahko pa ga tudi spremenimo, ko čutimo, da smo določeno obdobje prerasli in smo s tem prerasli tudi ime oziroma nam ime, ki so nam ga dali starši (sorodniki), ne služi več in nas ne podpira!« (Aleksandra Gruden)
Odprti atelje za sodobno keramiko je delovni prostor umetnika Iztoka Maroha, sočasno pa je zasnovan kot razstavno – raziskovalno – rezidenčno okolje, ki se s serijo umetniških dogodkov odpira v javnost; vanjo usmerja zanimivo in aktualno umetniško dogajanje. V nizu razstavnih projektov se predstavlja umetniška produkcija avtorjev, ki je nastala ali bila vzpodbujena z ustvarjanjem v prostorih Odprtega ateljeja oziroma v času rezidenčnega bivanja v Mariboru na njegovo pobudo in organizacijo, vzporedno pa Odprti atelje inicira dogodke in vzpodbuja avtorje k predstavljanju razvijajočih se del, projektov v nastajanju, pogosto še ne preverjenih v očeh publike. V letu 2007 sta se predstavili hrvaška umetnica Kristina Kojan z video delom Dornava in umetnica Majda Gregorič s postavitvijo Brlog, v 2008 pa Mirjana Rukavina in Sebastian Sauer s projektom »Neon-Futures of Light & Glamour///Test«.
1.12.08
Prepusti Me Toku - "Instalacija v času"
Elena Fajt
Luka Dekleva
Luka Prinčič
Galerija Kresija
2.12. do 5.12.
Galerija bo odprta 24h na dan
Vljudno vabljeni na otvoritev v torek, 2.12. ob 20:00
Dihotomija ledu – živega in neživega – predstavlja poetiko pričujoče instalacije v času. Ledeni objekti so kiparska dela, ki jih je oblikovala Elena Fajt, video ustvarja Luka Dekleva, zvoke pa uglašuje Luka Prinčič. Viseči objekti so v galerijskem prostoru prepuščeni entropiji ali podvrženi temperaturi okolja. Ko se topijo in izparevajo, se zaključuje en del razstave, drugje, v nadaljevanju instalacije, pa se zgodba šele začenja. Prostorska postavitev je zasnovana kot mehanizem: spreminjanje, taljenje valjev se snema z video kamero in fotoaparatom in posnetek, ki ga je mogoče videti na platnu, je rezultat preoblikovanja in umetnikove manipulacije dokumentarnih posnetkov. Proces topljenja ni posnet samo vizualno, ampak tudi zvočno od začetka do konca, pri čemer je taljenje mestoma pospešeno z izbrano umetničino gesto. Pod valji je nameščen ozvočen žleb, v katerega kapljajo ledene skulpture, tako da lahko sledimo zvoku minevanja in solzam novega življenja. Avdio-vizualni posnetki se tem bolj množijo, čimbolj ledene "steklene" skulpture izginevajo. Še dolgo potem, ko bodo ledeni valji izpareli, bomo lahko sledili zvočni projekciji. Tako kot video posnetki podaljšujejo življenje umetniškega objekta, posneti zvok odmeva v deževnem koncertu ciklične večnosti. Ker so nekateri ledeni objekti obarvani črno, poleg posnetih zvokov in slike na žlebu, ki je prekrit s tkanino, ostajajo tudi sledi črnila – črno bel tako ni le video, ampak je črno bela celostna estetska izkušnja.
Prepusti me toku je večmedijska postavitev, ki vključuje ledene skulpture, eksperimentalni video, video v živo, field recodings in ad hocprocesiranje zvoka. Naravni material in tehnologija sta uporabljena tako, da ustvarita krožni mehanizem, kjer naravno izginja, tehnologija pa ostaja. Ledene skulpture se talijo in kapljajo na ozvočeno podlago, kaplje pa kot note, zapisane ena za drugo, ustvarjajo "melodijo" nove narave. Podobno se dogaja s sliko; medtem ko živi objekti pred nami izginjajo, se posnetki spreminjajo v večnost. Led postane živ material, ki tvori abstrakten film, prepreden s svetlimi in temnimi metaforami življenja, v času, kjer se pogled med črnim in belim neprestano izrisuje ali izginja, kjer je prihodnost tako svetla kot temna.
Dunja Kukovec